Kategorie
Porady

Jak wyczyścić rolety dzień noc?

Rolety dzień noc to niezwykle praktyczne rozwiązanie, zwłaszcza dla tych, którzy cenią sobie swoją prywatność i komfort pozostawania niewidocznymi dla sąsiadów. Niestety, ten element wystroju brudzi się, podobnie jak firanki czy zasłony. Aby nasze rolety na długo zachowały swój doskonały wygląd i funkcjonalność, konieczne jest więc ich regularne czyszczenie. Jak wyczyścić rolety dzień noc? Podpowiadamy sprawdzone rozwiązania!

Jak często czyścić rolety dzień noc?

Zanim omówimy sposoby na czyszczenie rolet dzień noc, skupimy się jeszcze chwile na tym, jak często należy to robić. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie odkurzanie ich podczas każdych domowych porządków. Regularne czyszczenie rolet sprawia, że warstwa brudu nie psuje ich wyglądu i mogą one nadal spełniać doskonale swoją funkcję.

O ile odkurzanie rolet dzień noc jest w zasadzie bezpieczne, o tyle nie należy zbyt często ich moczyć, by nie straciły swoich właściwości. Warto więc prać rolety zgodnie z zaleceniami producenta. Większość z nich sugeruje, by robić to dwa razy w ciągu roku. Sygnałem, że pranie rolet jest konieczne, będą tutaj jednak poważne zabrudzenia czy tłuste plamy. Częstsze mycie tego typu rolet będzie również konieczne, jeśli w danym pomieszczeniu pali się papierosy lub też gdy dom czy mieszkanie znajdują się blisko źródła zanieczyszczeń, jak np. droga o dużej intensywności ruchu.

roleta dzień noc

Odkurzanie rolet dzień noc

Aby na co dzień móc cieszyć się dobrym wyglądem i funkcjonalnością zakupionego produktu, rolety należy odkurzać każdorazowo podczas sprzątania. Na powierzchni rolet gromadzi się zdecydowanie mniej kurzu, niż na tradycyjnych zasłonach. Niemniej jednak w przypadku rolet odkładający się kurz powoduje szarzenie materiału, a roztocza stanowią poważne zagrożenie dla alergików.

W przypadku rolet dzień noc regularne odkurzanie będzie zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem. Pamiętaj jednak, aby wykorzystywać przy tym wyłącznie delikatną szczoteczkę o niewielkich rozmiarach oraz minimalną moc odkurzacza. Pozostałe zabrudzenia rolety dzień noc możesz przetrzeć lekko zwilżoną ścierką. Pamiętaj również o odkurzeniu kasety, w której zamocowana jest roleta. Wyczyszczenie kasety rolety jest również możliwe przy użyciu niewielkiej szczotki, podłączonej do odkurzacza.

Mycie rolet dzień noc na mokro

Rolety dzień noc warto również co jakiś czas umyć na mokro. Wiele osób zastanawia się pewnie teraz, czy istnieje możliwość prania delikatnych tkanin w prace. Otóż większość producentów nie zaleca takiego rozwiązania. Nie wolno czyścić rolet również za pomocą silnych detergentów, nawet gdy są one mocno zabrudzone. Na takie zabrudzenia narażone są zwłaszcza te rolety noc dzień, które zostały umieszczone w kuchniach i łazienkach. W kuchniach mogą pojawić się na nich tłuste plamy i ślady po jedzeniu, zaś w łazienkach panuje na ogół duża wilgoć, która osiada na tkaninach.

Aby odświeżyć rolety dzień noc, można przetrzeć je przy pomocy wilgotnej ściereczki. Jednak czyszczenie rolet rzymskich z większych zabrudzeń wymaga już bardziej radykalnego podejścia. Najpierw rozwinięte rolety dzień noc trzeba więc zdemontować, uważając przy tym, by nie uszkodzić materiału rolety. Podczas tej czynności zwracaj szczególną uwagę na umiejscowienie poszczególnych elementów, by móc je zamontować prawidłowo po zakończeniu czyszczenia.

Delikatnych materiałów nie wolno ani szorować, ani tym bardziej traktować silnymi specyfikami do czyszczenia. Użyj więc płynu do prania delikatnych materiałów. Uporczywe plamy można usunąć przy pomocy gąbki, pamiętając jednak, by nie szorować ich zbyt mocno. Czasem rolety wystarczy jedynie namoczyć w wannie, by odzyskały dawny blask. Sprawdzi się tutaj letnia woda i delikatne detergenty do prania.

mycie i czyszczenie rolet

Jak wyczyścić rolety dzień noc domowymi sposobami?

Wiesz już, że rolety czyścimy miękką ścierką, a czynność tą należy przeprowadzać regularnie. W przypadku jasnych rolet częstotliwość czyszczenia rolety będzie z pewnością nieco większa, niż przy ciemnych materiałach. Dokładniejsze czyszczenie rolet wymaga również ich zdjęcia oraz zastosowania odpowiednich środków, co z pewnością nie wszystkim odpowiada. Czym zatem czyścić rolety, jeśli nie chcemy stosować mocnych detergentów? Otóż ręczne pranie rolet materiałowych może opierać się na samodzielnie przygotowanym środku, na który składa się litr ciepłej wody oraz łyżka płynu do mycia naczyń i tyle samo proszku. Dzięki takiej mieszance, możesz skutecznie wyczyścić rolety zwijane i sprawić, że w bezpieczny sposób odzyskają one swój dawny blask.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 − trzy =