Kategorie
Porady

Jak dorobić pilot do bramy wjazdowej?

Posiadanie automatycznej bramy wjazdowej to spore udogodnienie. Bramy te otwierają i zamykają specjalne piloty, które na ogół otrzymuje się wraz z całym zestawem. Czasem jednak zdarza się, że pilot zginie lub też więcej niż jedna osoba korzysta z takiej możliwości wjazdu na posesję. Jak dorobić pilot do bramy wjazdowej i czy jest to w ogóle możliwe?

Dorabianie pilota do bramy – czy jest to możliwe?

Bramy garażowe to niezwykle przydatne rozwiązanie. Jedno naciśnięcie przycisku pilota umożliwia wjazd na posesję czy na osiedle chronione. I choć przenośne piloty są wygodne, niestety czasem zdarza się, że klucz, którego używamy do otwierania bramy ginie w bliżej niewyjaśnionych okolicznościach. Czy kopiowanie pilota jest możliwe?

Jak się okazuje, wiele zależy od tego, jaką bramę ma otwierać nowy pilot. Jeśli będzie to brama na prywatną posesję, dorobienie go nie powinno stanowić większego problemu. Podobnie sytuacja wygląda, gdy zginie nam pilot do własnej bramy garażowej.

Problem narasta jednak wówczas, gdy przycisk pilota otwierał bramę osiedlową. Tutaj bramy posiadają bardzo często kodowanie zmienne. Dzieje się tak dlatego, że tego rodzaju rozwiązania cechują się znacznie wyższym poziomem bezpieczeństwa, niż kody stałe. Co to oznacza w praktyce? Mianowicie to, że aby zaprogramować pilot, konieczne będzie nie tylko uzyskanie dostępu do centrali, ale również i znajomość kodu PIN, który – jak łatwo się domyślić – nie jest wydawany postronnym osobom zbyt chętnie. Wszystkie piloty do bram osiedlowych są również zdecydowanie droższe, niż te, które wykorzystywane są na prywatnych posesjach.

doarabianie pilota

Jak dorobić pilot do bramy?

Jeśli zgubiłeś pilot do bramy, której jesteś właścicielem, sytuacja staje się znacznie łatwiejsza, a zdobycie nowego modelu pilota nie powinno przysporzyć większych trudności. Klonowanie pilota sprowadza się tutaj przede wszystkim do zakupu, a następnie zaprogramowania nowego urządzenia. Dużym zainteresowaniem cieszy się tutaj tzw. pilot uniwersalny, który można wykorzystać wielokrotnie, programując przy tym nawet 4 kolejne bramy. Takie rozwiązanie wiąże się również ze znacznie niższymi kosztami, gdyż uniwersalny pilot radiowy jest znacznie tańszy od jego oryginalnych odpowiedników.

Być może uda ci się również dokupić klucz, dedykowany mechanizmowi w twojej bramie. Także i w tym przypadku najprawdopodobniej będziesz musiał przeprowadzić klonowanie pilota. Ważne jest jednak, by na drzwiach garażowych czy bramie odszukać nazwę zastosowanego mechanizmu sterowania bram (np. Stanley, Krytyk czy Multicode). Będzie to istotna wskazówka, znacznie pomagająca w wyborze pilota, który ma zastąpić zagubione urządzenie.

Wiele osób w takich sytuacjach decyduje się również na skorzystanie z pomocy fachowców. Zakup kolejnego pilota nie rozwiązuje bowiem problemu, a różne piloty programuje się na różne sposoby. Cena takiego profesjonalnego wsparcia nie jest wysoka, choć w dużej mierze zdeterminowana jest ona przez mechanizm bramy oraz rodzaj dodatkowego pilota, który trzeba zaprogramować.

brama wjazdowa garażowa

Zgubiony pilot do bramy – co jeszcze możesz zrobić?

Jak pokazuje praktyka, zastąpienie oryginalnego pilota za pomocą różnych typów pilotów nie powinno stanowić większego problemu, jeśli jesteś właścicielem posesji czy garażu z automatyczną bramą. Warto jednak pomyśleć również o tym, co zrobić, by zapewnić sobie bezpieczeństwo. Z reguły nie wiadomo bowiem czy pilot został rzeczywiście zgubiony, czy też skradziony w celu późniejszego wykorzystania.

Dlatego też, aby zapewnić funkcjonalność systemu i jego bezpieczne działanie, konieczne staje się usunięcie straconego pilota z pamięci odbiornika. Zanim przystąpimy więc do kodowania nowego pilota, konieczne jest wyczyszczenie pamięci odbiornika. Dopiero wówczas można bezpiecznie zaprogramować przycisk pilota. Aby proces ten przebiegał prawidłowo i zakończył się sukcesem, należy sięgnąć do instrukcji obsługi, dołączonej przez producenta urządzenia. Tam znaleźć można wszelkie informacje, związane zarówno z programowaniem, jak i kasowaniem pamięci urządzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 + trzynaście =