Kategorie
Porady

Jak zaprogramować pilot do bramy?

Bramy otwierane automatycznie to niezwykle praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu korzystanie z garażu staje się znacznie łatwiejsze. Takie udogodnienie wymaga jednak zastosowania odpowiednich rozwiązań technicznych. Większość pilotów do bram automatycznych działa intuicyjnie. Wcześniej jednak trzeba je odpowiednio zaprogramować, by mogły one spełniać swoją funkcję. Jak zaprogramować pilot do bramy? Zebraliśmy w jednym miejscu istotne wskazówki, by nieco ułatwić to zadanie.

Programowanie pilota z zestawu

Do pilota lub panelu sterującego z reguły dołączona jest również instrukcja producenta, znacznie ułatwiająca programowanie nowego urządzenia. Jeśli chcesz mieć pewność, że przycisk został odpowiednio zakodowany, koniecznie zapoznaj się z nią przed przystąpieniem do pracy. Większość współczesnych urządzeń wykorzystuje technologię automatycznego kodowania. Przycisk programowania z reguły oznaczony jest symbolami Set, Remote lub Learn. Podobne przyciski znajdują się najczęściej również na panelu sterującym. To właśnie od niego rozpoczniemy programowanie pilota.

jak ustawić pilot do bramy?

Panel sterujący

Jeśli chcesz otwierać bramę przy za pomocą nowego pilota, rozpocznij jego programowanie od panelu sterującego. Potrzebną do tego funkcję menu uzyskasz po naciśnięciu przycisku PROG. Dioda odbiornika zacznie wówczas migać, co będzie oznaczać gotowość do programowania. Teraz możesz już wcisnąć dowolny przycisk na pilocie, który będzie otwierał daną bramę. To tu zostanie zapisany kod w pamięci pilota. O tym, że programowanie pilota przebiega prawidłowo, świadczyć będzie migająca szybko dioda. Po zakończeniu działań, możesz wrócić do trybu użytkowania na panelu.

Pilot do bramy

Przytrzymaj dwa górne przyciski na pilocie, wprowadzając go w tryb uczenia. Teraz naciśnij przycisk pilota, który będzie służył do otwierania bramy. W ostatnim etapie ponownie przyciśnij dwa górne przyciski. Migająca dioda będzie świadczyć o tym, że pilot został zaprogramowany.

Samokopiujące piloty do bramy

Samokopiujące piloty do bramy to modele ze stałym kodowaniem, które wypierane są powoli przez bardziej nowoczesne rozwiązania. Nic dziwnego, bo tryb programowania cechuje się tutaj niskim poziomem bezpieczeństwa. Kopiowanie pilota przebiega bowiem w sposób, który ułatwia przejęcie kodu przez osoby do tego nieupoważnione.

W przypadku pilotów samokopiujących, nie musisz nawet pozostawać w zasiągu odbiornika, by odpowiednio zaprogramować przycisk nowego urządzenia. Programowanie nowego pilota możesz tutaj przeprowadzić z powodzeniem nawet wówczas, gdy znajdujesz się w dużej odległości od bramy garażowej. Zaprogramowanie kolejnych pilotów sprowadza się wyłącznie do zbliżenia ich do siebie i wciśnięcia odpowiedniego przycisku. Kopiowanie kodu i programowanie pilota odbywa się wówczas w pełni automatycznie.

Taki pilot samokopiujący jest bardzo wygodny w użyciu, choć poziom bezpieczeństwa jego stosowania jest wyjątkowo niski. Dlatego też coraz więcej producentów decyduje się na inne rozwiązania, pozwalające otwierać i zamykać automatycznie bramy, bez ryzyka przejęcia kodu przez niepowołane osoby.

programowanie pilota do bramy

Instrukcja programowania pilota uniwersalnego

Uniwersalny pilot to rozwiązanie, które wciąż cieszy się rosnącą popularnością. Takie piloty mają kilka istotnych zalet. Przede wszystkim:

  • są tańsze niż oryginalne piloty,
  • można je wykorzystać wiele razy, programując różne drzwi automatyczne,
  • uniwersalny pilot może zostać zaprogramowany na więcej drzwi, niż urządzenie oryginalne,
  • skopiowanie kodu jest tutaj bardzo łatwe.

Aby zaprogramować taki pilot do bramy wjazdowej, z reguły wystarczy nacisnąć jeden przycisk, oznaczony symbolem prog, memo lub ENR. Przycisk kodowanego pilota należy trzymać tak długo, aż dioda zacznie migać. Teraz wystarczy przycisnąć odpowiedni przycisk starego pilota. Tym sposobem pilot samokopiujący zostanie zaprogramowany.

Możesz również wybrać przycisk, który chcesz zaprogramować na nim w danej chwili. Często w pamięci pilota uniwersalnego można umieścić nawet 4 kody. Mogą one posłużyć nam do otwierania bramy na posesję, bramy garażowej oraz innych automatycznych drzwi, których używamy w różnych miejscach. Programując uniwersalny pilot, warto zapoznać się wcześniej z instrukcją, dołączoną do urządzenia przez jego producenta, by całe zadanie przebiegło szybko i sprawnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × pięć =